Ile zarabia analityk finansowy?

Każde przedsiębiorstwo, aby móc utrzymać się na rynku, musi osiągać dochody. W innym przypadku właściciel firmy najprawdopodobniej będzie musiał zamknąć działalność i ogłosić upadłość. W celu uniknięcia takiej sytuacji dobrze jest stworzyć nowe stanowisko i zatrudnić specjalistę, jakim jest analityk finansowy.

Jakie wymagania stawiane są wobec takiej osoby? Czym dokładnie się zajmuje? Jakie powinna mieć wykształcenie? Jakie zarobki ma analityk finansowy? Wszystko zostało wyjaśnione poniżej!

Jakie obowiązki w pracy ma analityk finansowy?

Jak sama nazwa zawodu wskazuje, analityk finansowy to osoba, której głównym zadaniem jest zarządzanie budżetem przedsiębiorstwa. W następnych etapach pracy zobowiązany jest kontrolować, czy jest on realizowany zgodnie z planem. Zatrudnienie analityka finansowego w firmie to duża korzyść dla pracodawcy. Zyskuje on gwarancję, że nie nastąpi przekroczenie dostępnych środków. Kolejnym obowiązkiem specjalisty od finansów jest przygotowywanie raportów oraz analiza danych finansowych firmy. W przypadku przedsiębiorstwa zajmującego się wyrobem produktów analityk finansowy musi sporządzać raporty na temat jego rentowności.

Współpraca analityka finansowego z innymi działami firmy

Tak właściwie osoba zatrudniona na stanowisku analityka finansowego nie musi współpracować z większością działów w firmie. Poza działami księgowości. Obowiązkiem takiego specjalisty jest bowiem kontrola nad przepływem wszelkich środków w przedsiębiorstwie. Nie tylko te transakcje, które zostały zakończone lub trwają aktualnie, ale też prognozowane. Tak więc jego zadaniem jest planowanie budżetu zarówno w najbliższym czasie, jak i bardziej odległej przyszłości. Praca w tym zawodzie wymaga analitycznego umysłu oraz doskonałej znajomości wszelkich zagadnień związanych z finansami. Jaki jeszcze cechy i umiejętności powinna mieć osoba na takim stanowisku?

Wymagania pracodawcy na stanowisko analityka finansowego

Praca na stanowisku analityka finansowego nie nakłada na daną osobę obowiązku ukończenia uczelni wyższej. W zawodzie można pracować, również posiadając jedynie średnie wykształcenie. Należy mieć jednak na uwadze, że pracodawcy bardzo często oczekują od swoich przyszłych pracowników właśnie dyplomu potwierdzającego wyższe wykształcenie na kierunku takim jak ekonomia, finanse i rachunkowość bądź matematyka.

Kolejnym, nierzadko stawianym, wymogiem przez pracodawcę jest znajomość języka angielskiego w stopniu zaawansowanym. Oczywiście niezbędna jest też wiedza z matematyki na wysokim poziomie. Przed staraniem się o pracę w zawodzie warto też postarać się o dwa certyfikaty. Pierwszym z nich jest CIA, czyli certyfikat z zakresu audytu zewnętrznego. Natomiast drugi to ACCA – z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem.

Jakie cechy powinien posiadać specjalista od finansów?

Praktycznie na każdym stanowisku można wyodrębnić cechy charakteru, które powinna posiadać dana osoba. Podobnie jest w przypadku analityka finansowego. U takich pracowników chwali się następujące cechy:

  • Dokładność.
  • Skrupulatność.
  • Umiejętność pracy pod presją czasu.
  • Zorganizowanie.
  • Spostrzegawczość.
  • Sumienność.
  • Odpowiedzialność.
  • Umiejętność wyciągania wniosków.
  • Chęć rozwoju i poszerzania wiedzy.

Jakie czynniki mają wpływ na wynagrodzenie analityka finansowego?

Zarobki na stanowisku analityka finansowego
Źródło: Pexels.com

Wynagrodzenie za pracę analityka może być dość zróżnicowane, ponieważ na jego wysokość wpływ ma kilka istotnych czynników.

Pierwszym z nich jest doświadczenie. Przykładowo dana osoba pracowała już na takim stanowisku, zdaje sobie sprawę, jakie oczekiwania będą przed nią stawiane. Nie będzie miała też problemu we wdrożenie się w szczegóły dotyczące finansów firmy. W takiej sytuacji jej zarobki będą wyższe niż u osoby, która dopiero stawia pierwsze kroki w zawodzie.

Drugim dość istotnym aspektem odpowiedzialnym za wysokość jest wykształcenie. Choć wyżej wspomniano, że pracownik nie musi posiadać dyplomu z uczelni wyższej, ale powszechnie wiadomo, że osoba po studiach z reguły może liczyć na wyższą pensję. Nie mniejsze znaczenie ma też wielkość firmy, w której analityk finansowy pracuje. Im mniejsza, tym mniejsze zarobki. Właściwie nie można się temu dziwić, ponieważ w firmach o kolosalnych rozmiarach osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie miała znacznie więcej obowiązków, co jest jednoznaczne z większym wynagrodzeniem.

Zresztą nie tylko wielkość firmy ma znaczenie, ale również branża i rodzaj przedsiębiorstwa. Ostatnim czynnikiem mającym wpływ na wysokość pensji jest lokalizacja przedsiębiorstwa. Z całą pewnością większe wynagrodzenie otrzyma analityk finansowy pracujący w Warszawie niż przykładowo na południu Polski.

Jakie są zarobki analityka finansowego w 2022 roku?

Jak się okazuje, powyższe czynniki  to tylko jedne z nielicznych mające wpływ na wysokość wynagrodzenia pracowników na stanowisku analityka finansowego. Co ciekawe, kobiety mają mniejsze zarobki niż mężczyźni. Najwyższymi cieszą się osoby między 36 a 40 rokiem życia.

Ważne jest doświadczenie, jeżeli pracownik zatrudniony jest powyżej sześciu lat, to może liczyć na większą pensję. W ostatecznym rozrachunku w 2022 średnie wynagrodzenie analityka wynosi 6850 zł. Z ogólnodostępnych danych statystycznych wynika, że największą pensję otrzymują pracownicy z województw: mazowieckiego, dolnośląskiego i małopolskiego.