Sposoby dofinansowania dla firm jednoosobowych?

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej to doskonałe rozwiązanie dla młodych przedsiębiorców, którzy chcą sprawdzić, czy ich pomysł na biznes ma szansę na powodzenie i rozwój. Jednak najczęściej potrzebne są niemałe nakłady środków finansowych. Tylko nieliczne osoby mogą je wyłożyć z własnych oszczędności.

W takiej sytuacji najkorzystniejszym rozwiązaniem jest pozyskanie dofinansowania dla firm jednoosobowych. Gdzie i kiedy można się o nie starać? Jakie warunki musi spełnić przyszły przedsiębiorca? Wszystko zostało wyjaśnione poniżej!

Pożyczka od bliskich sposobem na dofinansowanie i rozwój firmy

Przedsiębiorca szukając środków pozwalających na sfinansowanie działalności, powinien rozważyć wszelkie możliwe opcje. Wybrać tę najkorzystniejszą dla siebie. Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby udało się pokryć wydatki z własnych funduszy, ale to rzadko jest możliwe.

Do głowy w takim przypadku najczęściej przychodzi wzięcie kredytu w banku lub dotacje. Co prawda, jest to bardzo rozsądny pomysł, chociaż na początku warto poszukać środków wśród bliskich. Istnieją spore szanse, że osoby z otoczenia przedsiębiorcy po zapoznaniu się z projektem firmy będą skłonne dołożyć się do dofinansowania. Przecież nikt nie powiedział, że rodzeństwo lub przyjaciel muszą wyłożyć całość potrzebnych środków.

Nawet, gdy przedsiębiorcy nie uda się zebrać wszystkich funduszu, to zawsze może wspomóc się kredytem, który będzie mniej odczuwalny niż przy całej potrzebnej kwocie. Zresztą trzeba mieć na uwadze, że uzyskanie dofinansowania od najbliższych, często nie będzie oprocentowane. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie dla tych przedsiębiorców, którzy na rozpoczęcie działalności nie potrzebują zbyt dużych nakładów finansowych.

Dotacje na rozwój firmy

Drugim z kolei pomysłem na uzyskanie dofinansowania są dotacje na rozwój firmy. Przedsiębiorca ma w tym przypadku dwie opcje. Skorzystać ze środków unijnych lub urzędu pracy. W obu przypadkach dofinansowanie jest bezzwrotne. Natomiast głównym celem udzielaniem wsparcia finansowego jest poprawa sytuacji na rynku pracy. Walka z bezrobociem oraz rozwój państwa, by jak najmniej różnił się od innych należących do Unii Europejskiej.

Jak uzyskać dofinansowanie dla firm jednoosobowych w urzędzie pracy?

Każda osoba, która starać się o dofinansowanie dla firmy jednoosobowej z urzędu pracy musi spełnić szereg warunków. Choć każda placówka może narzucić własne kryteria, to w większości przypadków są one dość podobne. Najważniejsze jest, aby przedsiębiorca był zarejestrowany jako osoba bezrobotna, która w ciągu ostatniego roku nie odmówiła przyjęcia pracy lub odbycia stażu.

Nie może też starać się o dotację, jeżeli w ciągu roku został zwolniony z pracy z własnej winy.

Ponadto musi spełnić też następujące wymagania:

  • Nie otrzymał środków z Funduszu Pracy lub innej instytucji na otworzenie jednoosobowej działalności.
  • W ciągu ostatniego roku nie prowadził firmy.
  • Ma doświadczenie lub kwalifikacje do prowadzenia przedsiębiorstwa, które chce otworzyć.
  • Jego działalność będzie się różnić od tej, którą prowadził w ciągu ostatnich dwóch lat.
  • Nie ma żadnych zaległych zobowiązań cywilno-prawnych.
  • Nie był zobowiązany do zwrotu funduszy z Funduszu Pracy.
  • Nie jest objęty zajęciami sądowymi.
  • Nie złożył wniosku o dotację w innym urzędzie pracy.
  • W ciągu ostatnich dwóch lat nie został ukarany za przestępstwo przeciw obrotowi gospodarczemu.

Co jeszcze warto wiedzieć o dofinansowaniu dla jednoosobowych firm w urzędzie pracy?

Wniosek o dotację w urzędzie pracy należy złożyć w placówce zgodnej z miejscem zamieszkania, pobytu lub prowadzenia działalności. W tym przypadku bardzo duże znaczenie ma czas. Decyzja o dofinansowaniu podejmowana jest przez wzgląd na kolejność zgłoszeń.

Dlatego też trzeba pilnować terminów i najlepiej złożyć wniosek, jak tylko rozpocznie się nabór. Kolejnym istotnym czynnikiem jest wybór dwóch poręczycieli. Są to dwie osoby, które poręczą za przedsiębiorcę w urzędzie pracy. W razie niepowodzenia działalności oddadzą fundusze. Niekiedy zabezpieczenie dotacji może przybierać inną formę np. blokadę środków na koncie lub gwarancję bankową.

Co więcej, w czasie starania się o dofinansowanie na działalność, przedsiębiorca nie może odmówić przyjęcia oferty pracy lub stażu. Chyba, że uda się przekonać pracownika urzędu do wstrzymania się z tą procedurą do momentu aż nabór dobiegnie końca.

Dofinansowanie dla firm jednoosobowych – Rządowy Program Pierwszy Biznes

Dofinansowania dla firm jednoosobowych
Źródło: Pexels.com

Kolejnym sposobem na otrzymanie dofinansowania działalności Rządowy Program Pierwszy biznes. Z tych funduszy przede wszystkim mogą skorzystać osoby, które zakończyły studia w ostatnich latach, poszukujące pracy, bezrobotni oraz poszukujące pracy opiekunów osób niepełnosprawnych. Dotację można przeznaczyć na dowolny cel związany z otwieraną działalnością. Dla przedsiębiorcy duże znaczenie będzie miało to, że w ramach tego projektu może liczyć na uzyskanie dofinansowania także już po otworzeniu firmy, nawet przez kolejne pół roku. Z reguły finansowane są koszty stałe związane z prowadzoną działalnością, np. czynsz za lokal.

Kredyt w banku

Dofinansowanie na działalność można też uzyskać w banku, czyli po prostu wziąć kredyt. Z tym że banki z dużą dozą ostrożnością traktują osoby, które dopiero rozpoczynają swoją zawodową karierę. Nie można się jednak nie zniechęcać i warto poszukać takiego banku, który zdecyduje się wesprzeć początkującego przedsiębiorcę. Choć będzie to od niego wymagało sporego nakładu czasu i pracy. Każda placówka może mieć inne wymagania od osoby starającej się o kredyt, ale warto wiedzieć, że niezbędne są dokumenty takie jak:

  • Potwierdzenie z ZUS i US o braku zaległości w składkach.
  • Biznesplan.
  • Zabezpieczenie kredytu.
  • Wpis do rejestru działalności gospodarczej.