Czym jest inwestycja krótkoterminowa? Sprawdź, co warto wiedzieć

Inwestycje są jednym z kluczowych czynników w naszym życiu. Każdy z nas identyfikuje je na różny sposób. Jednak to, co łączy to pojęcie, to chęć potencjalnego zysku. W tym miejscu nie można pominąć stwierdzenia, które narzuca inwestycjom ryzyko. To czyni je niepewnym, choć często opłacalnym źródłem dochodu. Odpowiedni moment wejścia oraz wyjścia z przedsięwzięcia zapewni dodatnie stopy zwrotu.

Pojęcie inwestycji

Sama inwestycja, niezależnie od tego, przez kogo jest realizowana, cechuje się pewną charakterystyką. Przeglądając literaturę przedmiotu spotkamy się z wieloma definicjami. Najprostsza z nich może definiować inwestycje jako wyrzeczenie się bieżącej konsumpcji na rzecz przyszłych, niepewnych dochodów.

Jak wynika z powyższego, mamy do czynienia z dwoma podstawowymi pojęciami: zyskiem i niepewnością.

Pierwszy czynnik stanowi rolę motywatora, który ma zachęcić do lokowania kapitału. Niepewność jest z kolei swego rodzaju hamulcem, który mówi nam o występującym ryzyku. W związku z tym, w zależności od naszego charakteru, powinniśmy skupić się na naszej awersji do ryzyka.

W tym momencie można zadawać sobie pytanie, jakie inwestycje będą dla mnie najlepszą opcją? Otóż poza klasyfikacją, która zostanie przedstawiona nieco dalej, istotnymi czynnikami są nasz charakter oraz zasobność portfela. Jeśli nie jesteśmy ryzykantami, wówczas powinniśmy skłonić się ku bezpieczniejszym opcjom, które zapewnią niższy zysk. Alternatywnie, w przypadku niepowodzenia ograniczą nasze straty.

Nie bez znaczenia jest też ilość pieniędzy, jakie chcemy przeznaczyć na takie przedsięwzięcie. Im więcej kapitału ulokujemy w dane rozwiązanie, tym z reguły możemy liczyć na wyższy zwrot.

Klasyfikacja inwestycji

Wiemy już, że pojęcie inwestycji wiąże się z ryzykiem. Niemniej jednak nie mówi nam to wiele na temat alternatyw dostępnych na rynku. Analizując szerzej to zagadnienie spotkamy się z różnorodną klasyfikacją.

Inwestycje ze względu na przedmiot

Najpopularniejszym podziałem środków jest podział inwestycji ze względu na przedmiot. Jak sama nazwa wskazuje możemy wyróżnić rzeczy materialne i niematerialne. Do tych pierwszych zaliczymy wszelkiego rodzaju nieruchomości, ziemię, złoto, czy dzieła sztuki. Inwestycje niematerialne wiążą się natomiast z zakupem akcji, obligacji, walut, czy też lokat.

Inwestycje ze względu na charakter instrumentu

Kolejnym popularnym podziałem jest klasyfikacja ze względu na charakter instrumentu finansowego. Najczęściej mamy do czynienia z papierami wartościowymi udziałowymi, bądź dłużnymi. Świetnym przykładem pierwszej opcji są akcje. Z kolei instrumenty dłużne to np. obligacje.

Podział ze względu na czas

Ostatni podział, jaki zostanie dzisiaj wyróżniony i jednocześnie szerzej opisany jest podział inwestycji ze względu na czas trwania. Najczęściej mówimy w tym przypadku o inwestycjach krótko i długoterminowych.

Inwestycja krótkoterminowa to taka, której czas trwania nie przekracza roku. Każda inna, trwający dłuższy okres czasu jest nazywana inwestycją długoterminową. Czasami w literaturze przedmiotu wyróżnia się też inwestycje średnioterminowe, jednak ze względu na rzadkość występowania tego pojęcia zostanie ono pominięte.

Inwestycja krótkoterminowa jako pojęcie

Inwestowanie
Źródło: Pexels.com

Inwestycja krótkoterminowa to pojęcie, które możemy traktować dwojako. Z jednej strony może być związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Z drugiej natomiast rozsądne zastosowanie znajdziemy w odniesieniu do inwestorów indywidualnych.

W przypadku działalności gospodarczej, inwestycja krótkoterminowa ma swoje umiejscowienie w ustawie o rachunkowości. Dosłowna charakterystyka klasyfikuje ją jako aktywa nabyte w ramach działalności, celem osiągnięcia korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu ich wartości. 

Mówiąc o inwestorach indywidualnych ciężko kierować się powyższą definicją. Inwestycja krótkoterminowa w tym przypadku to po prostu ta, która trwa poniżej roku.

Co jest zaliczane jako inwestycja krótkoterminowa?

W tym momencie możemy zastanawiać się, jakie aktywa należy traktować jako inwestycję krótkoterminową. Do wspomnianego grona zaliczymy wszelkiego rodzaju :

  • krótkoterminowe aktywa finansowe, w szczególności udziały i akcje oraz inne papiery wartościowe,
  • udzielone pożyczki, inne krótkoterminowe aktywa finansowe,
  • środki pieniężne i inne aktywa pieniężne; oraz inne inwestycje krótkoterminowe.

W tym przypadku należy zwrócić uwagę na pewnego rodzaju sprzeczność, jaka płynie z definicji. Aktywa finansowe, takie jak akcje oraz udziały nie zawsze należy traktować w kategoriach krótkiego okresu. Moment wyjścia z inwestycji zależy tylko i wyłącznie od osoby lub przedsiębiorstwa. W związku z tym papiery wartościowe mogą należeć zarówno do jednej, jak i drugiej grupy.

Inwestycje w bilansie

Powyższa charakterystyka inwestycji o okresie wyjścia nie przekraczającym roku czasu ułatwia natomiast w zdecydowany sposób ich odpowiednią klasyfikację w bilansie. Ze względu na poszczególne pozycje, ich ewidencja będzie różnorodna.

Udziały klasyfikuje się jako środki pieniężne na rachunkach i w kasie, akcje należy przyporządkować do innych środków pieniężnych. Natomiast inne papiery wartościowe księgujemy jako inne aktywa pieniężne.