Czym jest drugi próg podatkowy i od jakiej kwoty się zaczyna?

Zaczynając od definicja samego pojęcia, system podatkowy to po prostu ogół przepisów i regulacji dotyczących podatków w Polsce. Główne regulacje kształtujące system podatkowy znajdują się w Konstytucji oraz w Ordynacji Podatkowej. W tym miejscu warto nadmienić, że niekorzystne zmiany podatkowe mogą być wprowadzane jedynie do 30 listopada roku poprzedzającego rok, w którym dane zmiany mają zostać wprowadzone.

System podatkowy w Polsce

Podatki w Polsce dzielą się na wiele różnych grup w zależności od kryteriów: np.: mamy podział na podatki progresywne lub liniowe oraz na podatki pośrednie i bezpośrednie.

Podatki pośrednie to te, które płacimy za pośrednictwem sprzedającego dobra czy usługi. Przede wszystkim jest to podatek VAT, od towarów i usług, który odprowadzają przedsiębiorcy.

Natomiast podatki bezpośrednie, to te które podatnik odprowadza bezpośrednio do odpowiedniego urzędu skarbowego. Jednym z przykładów takiego podatku, jest właśnie podatek dochodowy od osób fizycznych, potocznie zwany podatkiem PIT.

Po co nam progi podatkowe?

W dalszej części artykułu dowiesz się, ile wynoszą w Polsce progi podatkowe, od jakiej wysokości zarobków następuje przekroczenie pierwszego progu podatkowego. Jednak idąc przyczynowo-skutkowym tokiem myślenia, zastanówmy się czemu ustawodawca wprowadza różne stawki opodatkowania.

Rządzący w większości krajów na świecie, decydując o organizacji systemu podatkowego w danym kraju w danym roku, starają się doprowadzić do sytuacji, kiedy to obowiązujące podatki nie będą regresywne.

Regresywne oznaczają, że wraz ze wzrostem osiąganego przez podatnika wynagrodzenia maleje płacona stawka podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatki regresywne miały zgodnie ze swoimi założeniami motywować do bogacenia się bądź inwestowania, mamiąc bogatszych coraz to niższymi podatkami od wyższych przychodów. Decydenci wprowadzają zmiany w taki sposób, zmieniają skale podatkowe, aby podatki były progresywne. Oznacza to, że stawka opodatkowania podatników rośnie wraz ze wzrostem wysokości otrzymywanego przez nich wynagrodzenia.

Skala podatkowa 2021

W Polsce skala podatkowa została podzielona na 2 podgrupy zależne od uzyskiwanego przez podatnika wynagrodzenia. Progi podatkowe obowiązujące w deklaracjach PIT składanych za rok 2021 obowiązywała 2 progi podatkowe, których wartość graniczna uzyskiwanych przychodów wynosiła 85 528 złotych rocznie.

Wówczas podatnik odprowadzał podatek w wysokości 17% minus kwotę, która uwzględniała przysługujące ulgi. Natomiast po przekroczeniu sumy wynagrodzenia 85 528 złotych w roku podatkowym, podatnik od nadwyżki odprowadzał już 32% podatku dochodowego. Oczywiście po odliczeniu przysługujących ulg.

Drugi próg podatkowy – zmiany w Polskim Ładzie

Tak zwany Polski Ład wprowadził szereg zmian w Ordynacji Podatkowej, powodując tym samym rewolucję w obowiązującym systemie podatkowym. Jedną z ważniejszych zmian było zwiększenie wysokości wynagrodzenia, po przekroczeniu którego podatnicy wpadają w drugi próg podatkowy. Podczas rozliczania PIT-u za rok 2022 powinniśmy o tym pamiętać.

Wysokość dochodów, po przekroczeniu której wpadamy w drugi próg podatkowy wynosi od tego roku już 120 000 złotych. Skala podatkowa wygląda następująco. Podatnicy, których suma wynagrodzenia nie przekroczy 120 000 złotych odprowadzają podatki w wysokości 12%, po odjęciu kwoty przysługujących ulg. Natomiast od nadwyżki powyżej 120 000 złotych podatnicy odprowadzają, tak jak rok wcześniej 32% podatku.

Podatek dochodowy możemy obniżyć poprzez korzystanie z przysługujących ustawowo ulg oraz odliczeń. Ponadto, kwotę należnego podatku dochodowego obniża także kwota ustawowo wolna od podatku, wynosząca obecnie 10 800 złotych.

Innym sposobem, aby nie wpadać w drugi próg podatkowy po przekroczeniu 120 000 złotych jest rozliczanie się z małżonkiem, jeżeli zsumowane dochody nie przekroczą granicznej wysokości wynagrodzenia.

Ile wynosi podatek?

Obliczanie podatków
Źródło: Pexels.com

Przy obliczaniu należnego podatku dochodowego należy pamiętać, iż drugi próg podatkowy wynoszący 32% po przekroczeniu wysokości wynagrodzenia 120 000 złotych jest płacony jedynie od nadwyżki ponad te kwotę, nie zatem od całości.

Pierwsze zarobione 120 000 złotych jest opodatkowane w wysokości 17%, a dopiero od środków ponad te kwotę pobierany jest podatek w wysokości 32%. Będzie to podatek płacony za rok 2022. Zatem ujęcie takie będzie obowiązywało przy składaniu deklaracji na początku roku 2023.

Warto tutaj nadmienić, że funkcjonująca usługa e-PIT znacznie ułatwiła składanie deklaracji. Z perspektywy podatnika jest to jedynie zaakceptowanie przygotowanego przez Urząd Skarbowy dokumentu. Chyba, że konieczne jest uzupełnienie lub naniesienie poprawek.

Podatek solidarnościowy

Poza progami podatkowymi, istnieje także dodatkowy podatek nakładany w zamierzeniu na najbogatszych Polaków. Jest on nazywany w debacie publicznej trzecim progiem podatkowym. Podatnicy, którzy uzyskują łączne dochody w wysokości przekraczającej 1 000 000 złotych są zobowiązane do odprowadzania dodatkowe podatku w wysokości 4% od nadwyżki.