Jak i do kiedy rozliczyć PIT?

PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych, jest jednym z najważniejszych zobowiązań, jakie musi zapłacić każdy, kto ma dochód podlegający opodatkowaniu. Regulacja PIT nie jest trudna. Dzięki nowoczesnej technologii każdy podatnik zrobi to bez przeszkód. Dowiedz się o swoim zeznaniu PIT i łatwo sfinalizuj PIT 2021 i wykorzystaj go w pełni.

Personal Income Tax

Termin PIT (Personal Income Tax) odnosi się bezpośrednio do podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednocześnie podatnicy często stosują tę metodę do ustalania formularzy zeznań podatkowych składanych do organów podatkowych na potrzeby rocznego podatku. Występują jednak w wielu różnych formach, w zależności np. od rodzaju podatku i rodzaju uzyskiwanych dochodów. W dzisiejszych czasach coraz rzadziej mamy też do czynienia z tradycyjnymi formami.

Często są one zastępowane przez program wyciągów, który zapewnia łatwy w użyciu kreator. Ten pozwala dowiedzieć się więcej o stosowanych deklaracjach, szybko i bezpiecznie wypełnić zwrot, odliczyć przysługujące ulgi i na koniec złożyć PIT do właściwego organu podatkowego.

Dzięki narzędziom udostępnionym przez Ministerstwo Finansów deklaracja podatkowa nie jest już uciążliwa i czasochłonna. Warto  jednak wiedzieć o tym więcej. To nie tylko zapobiega błędom, ale także oszczędza czas przy finalizowaniu PIT.

Regulamin PIT 2021/2022: Jaki formularz wybrać?

Podstawowym problemem wielu podatników jest wybór odpowiedniego druku. Rozróżnienie jest stosunkowo proste i opiera się na kilku podstawowych typach formularzy.

PIT-37

To najczęstszy formularz, składany przez osoby zarabiające wyłącznie od płatników. Wypełniają go osoby, które uzyskują dochody na podstawie umów o pracę lub umów cywilnoprawnych. W tym celu konieczne jest również uzyskanie od płatnika formularza PIT-11. PIT-37 może być stosowany zarówno dla osób indywidualnych, jak i wspólnych rozliczeń z małżonkiem lub dla samotnych rodziców,

PIT-36

Osoby, których dochód nie pochodzi z płatnika (np. z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej) i które prowadzą działalność gospodarczą na podstawie taryfy podatkowej, muszą złożyć zeznanie PIT-36. Ponadto wybiorą go również podatnicy, którzy rozliczyli straty z lat ubiegłych, zarobki górników w ramach rozliczenia własnego dochodu lub podatek minimalny od majątku.

PIT-36L

Przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą płacą stałą stawkę podatku, czyli PIT-36L.

PIT-28

Dla osób, które mają rozliczenie ryczałtowe od rozpoznanych dochodów, przewidziany jest formularz PIT-28. Są to z jednej strony przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, wspólnicy w spółkach cywilnych i spółkach jawnych. Także podatnicy płacący dochody z najmu, leasingu, podnajmu, podnajmu i asymilacji.

PIT-38

Na formularzu PIT-38 podatnik uzyskuje dochody ze zbycia papierów wartościowych, akcji spółki, pochodnych instrumentów finansowych.

PIT-39

Dochód podlegający opodatkowaniu z prywatnego rozporządzania nieruchomością lub wykonywania praw związanych z nieruchomością należy zgłosić na formularzu PIT-39.

Do kiedy PIT 2021/2022?

Kolejna ważna informacja z punktu widzenia podatnika dotyczy terminu sfinalizowania PIT na 2021 rok. Do kiedy PIT? Oczywiście podatki rozliczane są za rok poprzedni (np. PIT 2021 w 2022 roku). Dokładna data zależy głównie od rodzaju złożonego oświadczenia:

Termin do 2 maja 2022 r. dla PIT-36, PIT-37, PIT-36L, PIT-38.

Termin do 28 lutego 2022 r. – rozliczenie PIT-28.

Odliczenia i ulgi podatkowe PIT 2021/2022

Mężczyzna rozliczający PIT
Źródło: Pexels.com

W trakcie rozliczania PIT 2021/2022 mogą również obowiązywać ulgi i odliczenia podatkowe. Dzięki nim możliwe jest zmniejszenie podstawy naliczania, a także uzyskanie oszczędności na rozliczeniu PIT 2021. Do najpopularniejszych ulg należą:

  • Ulga na Internet,
  • Ulga prorodzinna,
  • Dla krwiodawców,
  • Ulga rehabilitacyjna,
  • Ulga z tytułu darowizn na cele kościelne, darowizn na pożytek publiczny,
  • Z tytułu wpłat na IKZE,
  • Ulga termomodernizacyjna.

Rozlicznie PIT 2021/2022. Jak to zrobić?

W przypadku rozliczenia PIT 2021 będzie można zastosować te same rozwiązania, co w latach poprzednich. Sposób rozliczenia zależy głównie od wybranego sposobu złożenia zeznania podatkowego do właściwych organów podatkowych. Dostępnych jest kilka opcji.

  1. Zapłać PIT do urzędu skarbowego: wypełniony formularz zawsze możesz złożyć w urzędzie skarbowym,
  2. Wyślij PIT pocztą: formularz można również wysłać listem poleconym na adres urzędu,
  3. Zapłać PIT online i prześlij go elektronicznie: w tym celu możesz skorzystać z kilku możliwości. Pomocny byłby program PIT (np. aplikacja e-commerce). Wpłaty PIT 37 można dokonać również za pośrednictwem Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów. W tym celu stworzono usługę twój e-PIT. Zgłoszenie odbędzie się niemal automatycznie, a użytkownicy będą musieli podać tylko podstawowe informacje o sobie.
  4. Alternatywnie: osoby pozbawione wolności mogą przekazać PIT do administracji aresztu śledczego lub zakładu karnego, żołnierze zrobią to u dowódcy jednostki, załoga i personel statku u kapitana jednostki, a osoby za granicą mogą odwiedzać urząd konsularny.